close
تبلیغات در اینترنت
پایان نامه :بررسی علل وقوع جرم ایراد ضرب و جرح توسط نیروهای مسلح علیه شهروندان ...
loading...

دانلود فایل های آموزشی

              استاد راهنما : دكتر مريم نقدي دور باطي   تابستان   1395 فهرست مطالب     چکیده نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از سه نهاد جداگانه، ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تشکیل می‌شود. در این میان نیروی انتظامی که جزئی از نیروهای مسلح به شمار می آید، ارتباط مستقیمی با جامعه دارد. نيروي انتظامي در كنترل و پيشگيري انحرافات و جرائم جامعه جايگاه مهمي دارد كه اين حجم عظيم وظايف…

پایان نامه :بررسی علل وقوع جرم ایراد ضرب و جرح توسط نیروهای مسلح علیه شهروندان ...

aaaa بازدید : 71 یکشنبه 21 خرداد 1396 نظرات ()

 

 

 

 

 

 

 

استاد راهنما :

دكتر مريم نقدي دور باطي

 

تابستان   1395

فهرست مطالب

 

 

چکیده

نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از سه نهاد جداگانه، ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تشکیل می‌شود. در این میان نیروی انتظامی که جزئی از نیروهای مسلح به شمار می آید، ارتباط مستقیمی با جامعه دارد. نيروي انتظامي در كنترل و پيشگيري انحرافات و جرائم جامعه جايگاه مهمي دارد كه اين حجم عظيم وظايف و مأموريت‌ها، طبعاً آسيب‌هايي را متوجه كاركنان مي‌گرداند. در اين راستا برخي از كاركنان، هنگام وظايف خطير و مهم خود در راستاي ضابط بودن و هم‌چنين تأمين و حفظ نظم و امنيت، بنا به دلايلي از قبيل فرصت‌هاي مجرمانه، عدم برخورد جدي انضباطي و قضايي و عدم كنترل مناسب كاركنان و هم‌چنين اختلالات رفتاري كاركنان و كم بودن آستانه تحمل آنان درمقابل ناهنجاري‌هاي جامعه و… به رفتار و اقداماتي متوسل مي‌شوند كه به ضرب و جرح متهمان منجر مي‌شود. ضرب و جرح مظنونان و متهمان، به دست مأموران دولتی براي كشف جرم، بازجويي و گرفتن اعتراف و اقرار از آنان از فرهنگ غلط دوره طاغوت و تداوم اين امر علاوه بر اين‌كه برابر قوانين و مقررات كيفري، جزايي و حقوق شهروندي ممنوع است، سبب رواج بي‌نظمي و قانون شكني در سازمان پليس و مسبب بروز نارضايتي مردم از عملكرد حافظان جان، مال و ناموس مردم مي‌شود و تكدر خاطر مسئولان نظام را نيز در پي خواهد داشت. دستیابی به آمار، ارقام دقیق و واقعی این معضل و جرم ناپسند، هم‌چنين ابعاد و گستردگي آن به دليل انکار يا کتمان آن از سوی مرتکبان، عدم اعلام توسط برخي بزه دیدگان، غیر علنی بودن موضوع، از بین رفتن آثار، قرائن و مستندات آن به مرور زمان و ساير دلایل ديگر، دشوار است. نتایج این پژوهش نشان می دهد، بهترین روش پیشگیری از اعمال ضرب و جرح توسط مامورین هنگام اجرای وظیفه، روش های پیشگیری اجتماع محور است. این تحقیق سعی دارد با روش میدانی مهم‌ترین علل جرم ضرب و جرح را مشخص كند تا با به کارگیری این راهکارها بتواند گام مؤثری در جهت پيشگيري و ریشه کن کردن این آسیب بردارد.

 


1-1-مقدمه

رفتار پرخاشگرانه و توسل به زور(ایراد ضرب و جرح) از سوی برخی کارکنان پلیس خلاف موازین شرعی و قانونی است و نخبگان و افکار عمومی جامعه آن‌ را بر نمی‌تابند. ضرب و جرح متهمان از دیدگاه توده مردم نیز رفتاری غیر انسانی قلمداد شده و به ‌شدت مورد تقبیح قرار گرفته است. چنین رویه‌ای با شعار «پلیس جامعه محور» در تعارض آشکار است، زیرا چنین پلیسی در درون مایه خود واجد رویکرد‌های زیر است:

ارتقای سرمایه اجتماعی ناجا نزد مردم؛

پلیس اجتماع محور، را مي توان رويكردي انساني به امر پليسي كردن و پارادايمي نو در حوزه مسائل انتظامي به شمار آورد كه از دهه 1990 به راهبردي غالب در بيشتر  كشورها مبدل شده است. در اين پارادايم جديد پليس علاوه بر برخوداري از حمايت قانوني و سياسي، امنيت را با مشاركت مردم و با هدف بالا بردن احساس آرامش و رضامندي آنها تامين مي كند(سهرابي، 1384، ص138).

مدارک و شواهد تاریخی، حکایت از آن دارد که پلیس ایران برای مقابله و مهار ناهنجاری و بزه‌کاری‌های اجتماعی از خشونت استفاده می‌نموده است؛ اگرچه این روند در گذر تاریخ فراز و فرود داشته و پس از انقلاب شکوهمند اسلامی توسل به زور سیر نزولی را طی نموده است؛ ولی با گذشت بیش از سه دهه از انقلاب انتظار می‌رود که این نابهنجاری از بین برود(عبدی،1385، ص18).

در سال‌های اخیر در جهت مهارت‌افزایی کارکنان و کشف علمی جرایم، گام‌های اساسی در سازمان پلیس برداشته شده‌ است و همین تلاش موجب ضابطه‌مند شدن برخورد اغلب کارکنان با متهمان شده است؛ ولی هنوز ضعف‌هایی مشاهده می‌شود که سازمان و نگرانی مسئولان نظام را در پی دارد. داده‌های آماری و مشاهدات میدانی نشان می‌دهد که عده‌ای از کارکنان ناجا(به هر علت و دلیلی) با متهمان و مظنونان برخورد تند و خشونت‌آمیز دارند که این بدرفتاری به‌صورت ضرب و جرح نمود پیدا می‌کند. میزان ارتکاب جرم ضرب و جرح به دست کارکنان ناجا(حداقل در بعضی از رده‌ها و پلیس‌های تخصصی) فراتر از نُرم و ظرفیت جنایی بوده و پذیرفتنی نیست. چنین رفتارهایی هزینه‌ها و تبعات زیادی را بر پیکره سازمان وارد می‌کند که بعضاً جبران‌ناپذیر است. کارکنان باید توجه داشته باشند که حدود اختیارات پلیس براساس قانون تعیین شده و تخلف از قانون برای هر مقامی ممنوع و از نظر قضایی جرم تلقی می‌شود و مستحق تعقیب کیفری است(لیونز:1387، ص42).

ضرب و جرح متهمان از جمله رفتارهای منسوخ و مغایر قانون است که تاریخ مصرف آن سپری شده و مرتکب آن، ناتوانی و فقدان تخصص خود را اثبات می‌کند. پلیس اسلامی به ‌عنوان نماد حاکمیت و سمبل اجرای قانون باید براساس استانداردهای تعریف شده، رفتار کند و الگوی پلیس اسلامی برای سایر پلیس‌های جهان باشد. قطعاً وضع موجود با وضع مطلوب و آرمانی فاصله بسیاری دارد که انتظار است این فاصله هرروز کاهش یابد تا به‌تدریج از بین برود. البته نباید اِعمال قانون، اجرای مقررات و ایفای وظیفه را با اعمال خشونت خلط کرد و اشتباه گرفت، زیرا در کلیۀ نظام‌های سیاسی و حکومتی، سازوکارهایی برای رویارویی با بزهکاران خطرناک و مجرمان حرفه‌ای پیش‌بینی شده و پلیس ایران اسلامی نیز از این قاعده مستثنی نیست(شاکری، 1381، 26).

1-2- بیان مسئله

ضرب و جرح عمدی از جمله جرایمی است که بر جسم انسان لطمه وارد می‌کند، لذا از آن به عنوان جرم علیه تمامیت جسمانی تعبیر شده است و موضوع آن را اشخاص تشکیل می‌دهند. ضرب و جرح ممکن است در دعوای خانوادگی، اختلاف بین دوستان، اختلاف مالی بین دو نفر، دعوای قومی و قبیله ای و یا ضرب و جرح توسط نیروهای نظامی و انتظامی که مورد بحث این پژوهش است اتفاق بیافتد. این جرم دو جنبه دارد که شامل جنبه عمومی و جنبه خصوصی جرم می‌شود، جنبه خصوصی قابل گذشت و جنبه عمومی غیرقابل گذشت است. اما در صورت گذشت از جنبه خصوصی، جنبه عمومی قابل تخفیف مجازات می‌باشد. ضرب و جرح عمدی ممکن است منجر به جرح، نقص عضو، قتل و… شود که هر یک خود با توجه به ارکان سه گانه هر جرم مجازات آن متفاوت است(اردبیلی، 1388، ص 12).

از نظر جامعه شناسان و جرم شناسان كيفري؛ جرم ضرب وجرح، جزو جرايمي است كه شدت و ضعف آن در نقاط مختلف و برحسب شرايط زماني و كيفري، متغير است و به لحاظ فقر فرهنگي و يا وجود نارسائي‌ها و مسائل اقتصادي و اجتماعي مشاهده مي‌شود(هرچند اين عوامل در جوامع گذشته بيش از امروز رايج بوده است)؛ ليكن امروزه نيز عوامل مختلفي چون خصوصيات قومي، شخصيتي، خصوصيات جغرافيايي، عوامل مزاجي ونيز محيط زندگي، در بروز اين جرم مؤثر مي‌باشند(همان، ص14).

در سازمان‌هاي نظامي، به لحاظ نوع مأموريت و ويژگي‌هاي ساختاري و محيطي، همواره امكان بروز پرخاشگري وجود دارد. تعارض بين شخصيت فرد به هنگام ايفاي نقش سازماني و نقش خارج از سازمان و نيز احساس ظلم و تبعيض و عدم دستيابي به انتظارات در محيط‌هاي نظامي از جمله محرك‌هاي ابراز رفتارهاي پرخاشگرانه فردي كه گاه ممكن است به جرم ضرب و جرح نيز بينجامد. به هر شكل، بروز پرخاشگري و ايراد ضرب و جرح در زمينه «روابط بين فردي درون سازماني» گاه «برون سازماني» و حتي «روابط درون فردي» كاركنان سازمان نظامي اختلال ايجاد مي‌نمايد و روابط درون سازماني را به مخاطره مي‌اندازد و به اهميت شغلي و رواني افراد سازمان نظامي خدشه وارد مي‌سازد(شاکری، 1381، ص 28).

وجود عواملی چون ضعف آموزش در ابعاد مختلف نظیر بازجویی‌ها، بکارگیری افراد جوان، کم تجربه و ناتوان در جمع آوری اطلاعات وجود حس قدرت طلبی، پایین بودن آستانه تحمل و غیره در ایجاد ضرب و جرح موثر خواهد بود والبته راهکارهایی هم مثل ارزیابی مستمر کارکنان، ارتقای بصیرت دینی، افزایش روحیه معنوی، ایجاد روحیه خود حفاظتی برخورد جدی و قاطع با کارکنان خاطی و غیره وجود دارد. لذا اين پژوهش، به بررسي علل و عوامل مؤثر در بروز جرم ايراد ضرب و جرح در نيروهاي مسلح وارائه راهكارهاي مؤثر اجرايي جهت پيشگيري از آن مي‌پردازد.

1-3- اهداف تحقیق

 

1-4- سؤالات تحقیق

1-4-1- سؤال اصلی

1-3-2- سؤالات فرعی

1-5- فرضیه‌های تحقیق

1-5-1- فرضیه اصلی

1-5-2- فرضیه‌های فرعی

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

تعداد صفحه : 151

قیمت : بیست و هفت هزار تومان

 

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 44
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 2
 • آی پی دیروز : 3
 • بازدید امروز : 24
 • باردید دیروز : 5
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 29
 • بازدید ماه : 159
 • بازدید سال : 159
 • بازدید کلی : 1,790