close
تبلیغات در اینترنت
پایان نامه ارشد :میزان تاثير برنامه هاي شبكه جهان بين بر وقوع يا پيشگيري از ...
loading...

دانلود فایل های آموزشی

              استاد راهنما: دکتر کریم صالحی   تابستان 1394 فهرست مطالب   4-1-مقدمه 111   چکیده: پیشگیری از جمله مباحث عملی و بسیار با اهمیت در تمامی علوم از جمله جرم شناسی است. این شاخه از جرم شناسی ضمن بررسی عوامل (وضعی و اجتماعی) پدیده مجرمانه، با ارائه تدابیر و راهکارهای پیشگیرانه، سعی در پیشگیری از وقوع جرم دارد. امروزه اهمیت پیشگیری از جرم بر همه دولتها و به ویژه سازمانهای پلیسی و سایر نهادهای برقراری نظم و امنیت در جامعه، بیش از پیش مشخص شده…

پایان نامه ارشد :میزان تاثير برنامه هاي شبكه جهان بين بر وقوع يا پيشگيري از ...

aaaa بازدید : 13 یکشنبه 21 خرداد 1396 نظرات ()

 

 

 

 

 

 

 

استاد راهنما:

دکتر کریم صالحی

 

تابستان 1394

فهرست مطالب

 

4-1-مقدمه 111

 

چکیده:

پیشگیری از جمله مباحث عملی و بسیار با اهمیت در تمامی علوم از جمله جرم شناسی است. این شاخه از جرم شناسی ضمن بررسی عوامل (وضعی و اجتماعی) پدیده مجرمانه، با ارائه تدابیر و راهکارهای پیشگیرانه، سعی در پیشگیری از وقوع جرم دارد. امروزه اهمیت پیشگیری از جرم بر همه دولتها و به ویژه سازمانهای پلیسی و سایر نهادهای برقراری نظم و امنیت در جامعه، بیش از پیش مشخص شده است. در عصر حاضر که به عصر ارتباطات و اطلاعات معروف است مهم‌ترین ابزار فعالیت‌های فرهنگی، رسانه‌های جمعی است که نقش آنها در پیشگیری از جرم مورد توجه جرم شناسان، حقوق دانان، جامعه شناسان و متولیان نظم و امنیت اجتماعی قرار گرفته است. جرم شناسان، وسایل ارتباط جمعی را در ذیل عوامل اجتماعی یا محیط انتخابی یا اتفاقی جرم بررسی کرده، بر نقش‌های دوگانه آن در وقوع جرم یا پیشگیری از آن تاکید دارند و معتقدند این ابزار در پرورش یا انحراف افکار عمومی نقش مهمی را ایفا می‌کند و بهترین وسیله برای روشن شدن اذهان و تنویر افکار عمومی و عقاید هستند. لذا هدف این پژوهش بررسی میزان تاثير برنامه‌هاي شبكه جهان‌بين بر وقوع يا پيشگيري از جرم در استان چهارمحال و بختياري است که می تواند عامل موثری در پیشگیری از وقوع جرم و جنایت در جامعه باشد. نتایج پژوهش در این تحقیق نشان می‌دهد که رسانه‌های جمعی و شبکه جهان بین از یک طرف (بسته به نحوه انعکاس حوادث و اخبار) توانایی تشدید احساس ناامنی، ترویج بزهکاری و تشویق افراد مستعد به ارتکاب جرم را دارند و از سوی دیگر با ایفای نقش اطلاع رسانی و ترویج الگوهای زندگی سالم، می‌توانند در کاهش وقوع جرم و افزایش احساس امنیت موثر باشند؛ همچنین بخش‌هاي مختلف خبري با پخش اخبارمربوط به دستگيري و مجازات مجرمين مي‌تواند نقش بسزايي در جلوگيري از وقوع جرم داشته باشد و نهایتاً اینکه تاثير برنامه‌هاي شبكه جهان‌بين بر وقوع يا پيشگيري از جرایم در استان چهارمحال و بختياري به صورت خیلی زیاد ارزیابی می‌گردد.

 

فصل اول : کلیات پژوهش

 

 

1-1-مقدمه:

رسانه‌ها ابزاری بسيار مؤثر در مبارزه با جرم و جنايت هستند  و به مثابه چشم جامعه مي‌توانند مراجع كيفري را از مقدمات جرائم آگاه كنند تا جرم در همان مرحله شکل‌ گيري در نطفه خفه شود. رسانه‌ها قابليت‌هاي خوبي در اين زمينه دارند و مي‌توانند موقعيت‌هاي انتخاب جرم به ويژه در جرائم اقتصادي كه مبارزه با آن‌ها سخت است را افشا كنند و اين اقدامات خود كمك زیادي به افرايش امنيت اجتماعي مي‌كند. همکاری رسانه و افکار عمومی موجب آگاهی رسانی در جهت افشای جرائم می شود. تقويت بعد ارعاب عمومي مجازات‌ها از ديگر كاركردهاي رسـانه در پيشگيري از وقوع جرم است، رسانه‌ها بايد جنبه ترسانندگی مجازات را برجسته كنند تـا همه بفهمند شخصي كه مرتكب جرمی می‌شود به سزاي عملش خواهد رسـید. بحـث ديگر ايجاد قبح اجتماعي و حساسيت در جامعه است، در برخي جوامع بعضي از جرائم قبحي ندارند.  براي مثال فرار از ماليات در يك كشور نوعي زرنگي به شمار مي‌آيد و حتي جرائمي مانند قاچاق در برخي كشورها قبح چنداني ندارد، رسانه‌ها در ايجاد اين قبح اجتماعي وحساس‌سازي جامعـه و افزايش امنيت اجتماعي به اين طريق نقش به سزايي دارند. معمولاً بخش اخبار جنایی و رخدادهای پلیسی پربیننده‌ترین  قسمت رسانه و به طور خاص تلویزیون هستند. مردمی که جویای امنیت ذهنی و واقعی هستند با چشم و گوش‌های کنجکاو این اخبار را رصد می‌کنند. این اخبار می‌توانند در روند تصمیم گیری‌های شهروندان مؤثر باشد و در تحقق امنیت اجتماعی نقش مطلوب و سازنده‌ای ایفا کنند.

از سوی دیگر رسانه‌ها برای پلیس از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند و می‌توانند در برقراری امنیت در حال و آینده بسیار مؤثر باشند. رسانه‌ها می توانند با دستیابی به افکار عمومی به صورت مصاحبه با آحاد مردم در طول شبانه روز و انتقال این اطلاعات به پلیس، حوادث و رویدادهای امنیتی آینده را تبیین کنند تا پلیس با آینده پژوهی به عمل پیش‌گیرانه دست بزندو قبل از وقوع هرگونه حادثه از وقع جرم پیشگیری نماید. رسانه ها می‌توانند با آموزش مردم و ارائه هشدارها و توصیه‌های پلیسی به شکل هنرمندانه و ظریف توان مردم در مقابله با شیوه و شگردهای مجرمانه را افزایش دهند و از وقوع جرایم پیشگیری کنند.

از آنجا که آگاهی رسانی وسایل ارتباط جمعی از طریق جامعه پذیری و اجتماعی کردن مجدد بزرگسالان بسیار مؤثر است و از ابزارهای ویژه در اصلاح رفتار و ترغیب و متقاعد سازی شهروندان اثرگذار است، می توانند در مسائلی نظیر تصادفات و کاهش خسارات و تلفات ناشی از آن بسیار مؤثر باشند. دست اندرکاران ترافیک مهم‌ترین عامل تصادفات و حوادث رانندگی را عامل انسانی می‌شمارند و رسانه‌ها می‌توانند برعامل انسانی باورها و رفتار او اثرگذار باشند. در قانون اساسی ما پیشگیری از وقوع جرم در واقع یک وظیفه ملی است، بند دوم از اصل سوم مقرر کرده است که دولت‏ جمهوری اسلامي‏ ايران‏ موظف‏ است‏ براي‏ نيل‏ به‏ اهداف‏ مذكور خود‏، همه‏ امكانات‏ خود را براي ‏بالا بردن‏ سطح‏ آگاهي‏هاي‏ عمومي‏ در همه‏ زمينه ‌ها‏ با استفاده‏ صحيح‏ از مطبوعات‏ و رسانه‏هاي‏ گروهي‏ و وسايل‏ ديگر به‏ كار برد، به این ترتیب رسانه‌ها نقش محوری و کلیدی را در پیشگیری از وقوع جرم دارند.

یکی از ابعاد آگاهی رسانی وسایل ارتباط جمعی موضوع آگاهی رسانی حقوقی است و این‌که افراد را در تربیت کودکان و نوجوانان در حوزه پیشگیری‌های فرهنگی هوشیار کنند و آموزش‌هایی که لازم است خانواده‌ها در اجرای صحیح اصول تربیتی داشته باشد. رسانه‌ها شبانه‌روز در اختیار مردم هستند و آخرین اطلاعات را منعکس می‌کنند، اگر در حوزه پیشگیری از وقوع جرم به موقع اقدام کنند و مثلاً آگاه‌سازی شود که یک جرم با یک روش جدید در حال ارتکاب در جامعه است، به طبع مردم هوشیار می‌شوند تا بلافاصله نسبت به این نوع روش‌ها خنثی‌سازی را به عمل می‌آورند. رسانه‌ها می‌توانند با معرفی افرادی که در معرض خطر بزهکاری هستند، حساسیت جامعه را نسبت به حمایت از آنها افزایش دهند و آخرین شگردهای مجرمان را در ارتکاب جرم برملا کنند. بنابراین لازم است رسانه‌ها به هر شکلی عواقبی را که بزهکاری دارد و ناخوشایند است، در جامعه منعکس کنند و در نتیجه این اقدام خیلی از بزهکاران بالقوه‌ای را که انگیزه ارتکاب جرم در آینده دارند، به واسطه این‌که این عواقب برای آنها ضرر دارد، از وقوع بزه در آینده منصرف کنند. در پژوهش پیش رو محقق در نظر داشته که بررسی نماید شبکه جهان‌بین استان چهار محال و بختیاری می‌تواند بر وقوع یا پیشگیری از جرم تاثیر داشته باشد یا خیر؟ از این رو ابتدا در فصل نخست کلیات این موضوع را بررسی کرده و در ادامه در فصل دوم مبانی نظری موضوع را مورد تحلیل و بررسی قرار داده تا اینکه در فصل سوم و چهارم روش تحقیق و تحلیل داده ها خواهیم پرداخت آنگاه در خاتمه در فصل پنجم به نتیجه گیری و پیشنهادات خواهیم پرداخت.

1-2-بیان مساله:

رسانه ها به عنوان يكي از مهم ترين نمادهاي تحول در عرصه زندگي بشر امروز رفته رفته نقش و جايگاهي راهبردي و پيچيده به خود گرفته است و به عنوان عاملي  سرنوشت ساز و تعيين كننده در زندگي انسان مطرح شده اند تحت تاثير رسانه ها فرهنگ سنتي اكثر جوامع دستخوش تغيير و تحول شده است و همه مردم جهان تا حد بسياري از آن چه فرهنگ واحد جهاني نام گرفته است متاثر شده اند. بدون ترديد رسانه‌هاي قدرتمند و فعال در جهان تمام سعي و تلاش خود را براي تاثيرگذاري بر فرهنگ هاي ديگر و چه بسا ديكته كردن الگوها و هنجارهاي مورد نظرشان به كار گرفته اند. رسانه ها به عنوان يكي از اركان اساسي جامعه مي توانند با آشنا و آگاه ساختن جامعه نسبت به بزهكاري و مسايل قانوني خانوادگي اجتماعي و اقتصادي مربوط به آن مشاركت هر چه بهتر و مفيدتر مردم را در برقراري و حفظ امنيت موجب شوند به نحوي كه مردم خود كارگزار امنيت شده و در فرآيند حصول به آن مشاركت نمايند. رسانه‌ها اگرچه نقش بزرگ و بي بديل روشنگري را در جامعه به عهده دارند و اسباب بيداري افكار عمومي جامعه به حساب مي آيند اما نبايد با برخوردهاي احساسي رويكرد عقلايي به رخدادهاي جامعه را مخدوش نمايند. در جهان امروز رسانه ها در فرآيند تبهكاري و انعكاس وقايع جنايي از اهميت و قدرت فوق العاده‌اي برخوردارند از اين رو هيچ عالم علوم اجتماعي نمي‌تواند نسبت به نقش اين پديده بي‌تفاوت باشد و به راحتي از كنار آن بگذرد و اين امر ريشه در ساز و كار دو وجهي امنيت برانداز و امنيت گستررسانه‌هاي ارتباط جمعي دارد. رسانه ها مي‌توانند نقش و مرز بين واقعيت و غير واقعيت را كدر نموده و اطلاعات را به زير پرده كشيده و چهره اي مشوش و مخدوش از جرم ،مجرم، جنايت و بزهكاري، واكنش اجتماعي، امنيت اجتماعي به نمايش گذارند. تلويزيون در دوره مدرن ابزار مناسبي براي انتقال اطلاعات، آموزش عمومي ايجاد نگرش مثبت يا منفي و يا تغيير نگرش سياسي،اجتماعي مردم مي باشد اين رسانه ميتواند از طريق برنامه هاي متنوع و از پيش طراحي شده انديشه هاي عام توسعه را در ميان مردم رواج دهد و در پرتو پيامهاي خويش انديشه هاي بارور و اداب و سنت هاي مثبت و سازنده را به مردم بياموزد.

رسانه هاي مانند تلويزيون و ماهواره جهان را تسخير كرده است و آرام آرام فرهنگ جوامع مختلف بشري را مي بلعد و فرهنگ مطابق با خواسته ها و سلايق و علايق خود را جايگزين آن ميكند .گاه خشم و غضب مي آفريند و گاه آرام بخش و تسكين دهنده مي باشد. امروزه نه تنها در برخي از كشورهاي صنعتي و رشد يافته بلكه در اكثريت قريب به اتفاق كشورها خشونت و هرزه نگاري دايما در رسانه ها پخش و نگراني والدين و مربيان و دست اندركاران و مسولان را برانگيخته است .نه تنها ارتكاب  به جرايم خشن و جنسي در رسانه هادر معرض نمايش قرار ميگيردبلكه شبيه سازياين اعمال در بازيهاي ويدئويي و رايانه اي نيز وجود دارد و از آنجا كه حجم قابل توجهي از جمعيت كشورها در سنين كودكي و نوجواني بسر ميبرند و بخش قابل توجهي را صرف تماشاي تلويزيون يا استفاده از رسانه ميكنند از اين رو ميزان تاثيرگذاري و القاي اين نوعرفتارها بر روي جوانان و نوجوانان و كودكان يك مسئله پر اهميت هست. رسانه ها از يك سو توانايي تشديد احساس نا امني، ترويج بزهكاري و تشويق افراد مستعد  ارتكاب جرم را دارند و از سوي ديگر، با ايفاي نقش اطلاع رساني مسئولانه و ترويج الگوهاي سالم زندگي ميتوانند در كاهش وقوع جرم و تامين احساس امنيت موثر باشند. ديدگاه ديگر معتقد است كه رسانه هاي ديداري، شنيداري و نوشتاري با انعكاس اخبار و رويدادهاي جنايي قبح و زشتي رفتارهاي مجرمانه را در جامعه از بين مي برند و وقوع جرم را امري عادي و طبيعي نشان مي دهند و زمينه سقوط بعضي ارزش ها و هنجارهاي اجتماعي را فراهم ميسازد. به اعتقاد بسياري از انديشمندان  رسانه هاي جمعي نقش موثري در تحريك و و آموزش افرادي كه آمادگي ارتكاب جرم را دارند ايفا ميكنند از طرف ديگر رسانه ها مضاميني را در جامعه ارائه ميدهند بي آنكه زمينه ها و بسترهاي لازم براي درك آن مضامين در جامعه فراهم باشد. بنابراين رسانه ها به علت داشتن نقش آموزشي مي توانند شهروندان را در زمينه پيشگيري از جرم كه از طريق رسانه ها به سهولت صورت مي گيرد و از طرف ديگر نهادهاي عدالت كيفري به ويژه پليس با كمك رسانه هاست كه ميتوانند مشاركت و همكاري شهروندان را در پيشگيري از جرم و بزهكاري جلب كنند يا تصويري مثبت از عملكرد نهادهاي پيشگيري كننده از جرم در افكار عمومي جامعه ايجاد كنند. در این پژوهش نویسنده در نظر داشته تا با بررسی ابعاد مختلف این موضوع ضمن تبیین وظایف رسانه‌ها و شبکه جهانبین استان چهارمحال و بختیاری به نقش آن در پیشگیری از جرایم و وقوع جرم بپردازد.

1-3-1-پرسش اصلي:

1-4- فرضیه های تحقیق:

الف : فرضيه اصلي

ب: فرضيه فرعي

 

1-5-اهداف تحقیق:

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

تعداد صفحه : 203

قیمت : بیست و هفت هزار تومان

 

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 44
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 2
 • آی پی دیروز : 3
 • بازدید امروز : 12
 • باردید دیروز : 5
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 17
 • بازدید ماه : 147
 • بازدید سال : 147
 • بازدید کلی : 1,778